Çocukların Anne Ve Babalarına Bağlılığı

Gönderen admin 14/01/2019 0 Yorumlar

Anne-Baba Ve Çocuk Bağı

 

 Ebeveyn ve çocuk arasında başka hiç kimsenin arasında bulunmayan farklı ve güçlü bir bağ vardır. Bu bağı kuvvetlendiren birçok etken bulunur. Anne ve baba ile çocuğun birlikte geçirdiği zaman bu bağı kuvvetlendiren birincil kuraldır. Ebeveyn ve çocuğun birlikte kaliteli zaman geçirmesini sağlayan birçok etkinlik vardır. Bu etkinlikler anne ve baba arasındaki bağlılık düzeyini arttırır.

 

 Boyama Etkinliği

 

            Birçok ebeveyn ve çocuk arasında yapılan ve basit gibi görünen boyama etkinliği hem çocuğun küçük kaslarını geliştirici hem de eğlenceli bir aktivitedir. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocukların kas gelişimleri için oldukça önemli olan boyama etkinliği çocuğun zihinsel gelişimi için de oldukça etkilidir. Ayrıca çocuğun bu yaşlarda anne ve babayla kaliteli zaman geçirmesi onlarla olan bağını güçlendirir.

 

 Birlikte Yapılan Yemekler

 

 Çocukların bizler için çok basit görünen şeyleri başarması onların dünyasında çok büyük başarılardır. Ebeveyn ve çocuğun birlikte yemek yapmak için ayırdığı zamanda çocuğa çok basit ve tehlikesi olmayan görevler verilir. Verilen görevleri başarıyla yapan çocuğun kendine güveni gelişir ve tek başına bir şeyleri başaracağı hissi uyanır. Bu da birçok da oldukça büyük bir duygu gelişimidir.

 

 Karda Oyun

 

 Çocukların kendini iyi hissedebilmesi için onların yaş seviyesine inebilmemiz en önemli noktadır. Onun eğlendiği aktivitelerle eğlenebiliyor olmamız çocuğa kendini iyi hissettirir. Anne-baba ve çocuk arasında kaliteli zaman geçirilmesi anne-baba ve çocuk arasındaki bağı kuvvetlendirir. Karda kartopu oynanması ebeveyn ve çocuk arasında yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biridir. Bu aktivitede anne de çok eğleneceği için çocuk kendini değerli hissedecektir.

 

 Yastık Savaşı

 

 Ebeveyn ve çocuk arasında yapılan etkinlikler her zaman planlı programlı olmamalıdır. Zaman zaman bulunulan duruma ve ortama göre fırsatlar yaratılmalı ve geçirilen kaliteli zaman arttırılmalıdır. Yastık savaşı anne-baba ve çocuk arasında yapılabilecek eğlenceli etkinliklerden biridir.

 

 Kitap Okuma

 

 Ebeveyn ve çocuk arasında hem anneye hem babaya hem de çocuğa yarar sağlayacak bir diğer aktivite kitap okumaktır. Bu sayede çocuğa kitap okuma alışkanlığı kazandırılır. Ayrıca çocukların en çok rol model aldıkları kişiler ebeveynleridir. Anne-baba ve çocuk birlikte kitap okumaya başladıktan sonra çocuk doğru davranış olan kitap okuma alışkanlığını örnek alır.

Yorum Bırak